Naozaj musíme v každej chvíli myslieť pozitívne? Niekedy radšej dajte emóciám voľný priebeh

Aj vy sa obvykle snažíte byť nad vecou, smiať sa cez slzy a hrýzť si do jazyka? Pravda predsa môže byť krutá a ublížiť. V skutočnosti ale týmto spôsobom najviac ubližujete sebe. Viete prečo?

Naozaj musíme v každej chvíli myslieť pozitívne? Niekedy radšej dajte emóciám voľný priebeh
(zdroj: unsplash.com)

Pozitivita vie byť aj toxická

V prípade, že počas dňa viackrát nedáte najavo, ako sa cítite, mali by ste sa nad sebou zamyslieť. Hoci sa nosenie „masky pozitivity“ stalo takmer národným športom, neprospieva nám. Psychológovia sa zhodujú na tom, že posadnutosť pozitivitou a odpovedanie na otázku „Ako sa máš?“ permanentne odpoveďou „dobre“, je toxické a časom aj nebezpečné. Masku toxickej pozitivity si občas nasadzujeme aj bez toho, aby sme si uvedomili, že to robíme. Pod tlakom spoločnosti totiž všetci máme snahu predstierať, že sme šťastní a úspešní. Naše duševné zdravie v dôsledku toho trpí.

Dôležité sú aj negatívne emócie

Pochopenie našich pocitov, pozitívnych aj negatívnych, nám môže pomôcť uvedomiť si, aké sú v živote naše priority. Emócie sú predsa pre prežitie dôležité. Smútok, hnev aj bolesť sú taktiež súčasťou našej životnej skúsenosti a je úplne nezmyselné vynechávať ich. Tým, že sa prezentujeme neustále pozitívnym spôsobom, znehodnocujeme svoje skutočné pocity a obmedzujeme možnosť sebakontroly a prijatia. Zriekanie sa emócií sa stalo akousi normou. Začali sme si myslieť, že predstieraním, že je všetko v poriadku, to tak naozaj je. Skutočnosť je ale úplne iná.

Žite v prítomnosti

Emócie sú skutočné potrebné, musíme sa ich však naučiť aj zvládať. V prvom rade skúste svoju negatívnu emóciu pomenovať – je to hnev, smútok alebo osamelosť? Následne sa opýtajte samých seba, akým spôsobom táto emócia ovplyvňuje váš život a v akých smeroch. Keď nájdete zdroj alebo spúšťač negatívnej emócie, nepotláčajte ju, ale prijmite. Je to len dočasná udalosť, cez ktorú sa dostanete. To si skúste viackrát zopakovať a vrátiť sa do prítomnosti. Vždy, keď sa totiž cítite zle, žijete v minulosti alebo v budúcnosti. To, čo sa stalo, však už nezmeníte a to, čoho sa najviac obávate, sa ani stať nemusí. Sústreďte sa na danú aktivitu, ktorú práve vykonávate, a nedovoľte si zamýšľať sa nad problémami.