Čo proti mravcom v domácnosti – 5 rád, ktoré vám pomôžu

Mravce majú v našich záhradách dôležitú úlohu, preto by ste ich nemali odstraňovať ani proti nim bojovať, ak si bývajú len vo svojom mravenisku. Zložitejšie je to v prípade, keď sa vám chcú nasťahovať do domu. Vtedy to treba riešiť a začať proti nim bojovať. Radi sa totiž prevŕtajú do potravín, ktoré sú potom nepoužiteľné. Čo proti mravcom v domácnosti? Máme pre vás overené rady a tipy.

Čo proti mravcom v domácnosti – 5 rád, ktoré vám pomôžu (Foto: unsplash.com)

Prevencia voči mravcom

Samozrejme, na prevenciu je už asi neskoro, ak čítate tento článok a mravce vám chodia po celom dome alebo byte. No aspoň budete vedieť, čo robiť v budúcnosti, aby ste sa tejto invázií mravcov vyhli. Mravce sa k vám môžu nasťahovať hlavne v prípade, ak im dáte jednoduchý prístup. Hlavným dôvodom sú dierky v oknách alebo v iných častiach, cez ktoré sa do domu dostanú. Dôležitá je kvalitná sieťka proti hmyzu v lete pri otvorených oknách. Druhým dôvodom je ľahko dostupné jedlo. Uzatvárajte potraviny do plastových a sklenených nádob, zatvárajte ich v šuplíkoch alebo poličkách.

Ako sa zbaviť mravcov prírodnými prostriedkami

Ako si jednoducho poradiť s mravcami? Prvou možnosťou je lepiaca páska – okolo okna, poličky alebo šuplíka vytvorte z nej zábranu, na ktorú sa mravec prilepí. Ideálna je obojstranná páska. Účinným prostriedkom je aj obyčajná krieda. Mravce odpudzuje uhličitan vápenatý, takže čiara z kriedy alebo kriedový prášok by vás mal pred nimi ochrániť.

Prírodným prostriedkom je aj šťava z citrónov. Potrite ňou prah dverí alebo oblasť okolo okien. Roztok z citrónovej šťavy a vody vám môže pomôcť aj proti iným druhom hmyzu. Kajenské korenie a škorica mravcom smrdí a odpudzuje ich. Postupujte rovnako ako pri citrónovej šťave – nasypte ju ku všetkým miestam, cez ktoré sa môžu dostať mravce do domu.