Dôvody, prečo cvičiť jogu hneď ráno

Rána bývajú pre množstvo ľudí hektické. Veľa toho nestihnú, jedlo do seba len nahádžu a bežia do práce. Je dobré takto naštartovať nový deň? Či už ste ranné vtáča alebo nočná sova, je dôležité, aby ste si ráno privstali a začali svoj deň produktívne. Ideálne je zaradiť do svojho ranného rituálu jogu. Aké má joga benefity, keď ju cvičíme hneď na začiatku dňa?

Dôvody, prečo cvičiť jogu hneď ráno (Foto: unsplash.com)

Štart do nového dňa

Keď začnete deň aktivitou, ktorá rozhýbe vaše telo a je prospešná pre celý organizmus, tak je zaručené, že bude mať na priebeh celého dňa pozitívny dopad. Joga pôsobí aj na náladu, ktorú v daný deň máme a dokáže nám ju zlepšiť. Zároveň sa cíti človek úspešne, keď už ráno niečo dosiahne, nech je to aj cvičenie. 

Počas noci, keď celý organizmus relaxuje, sa svaly aj šľachy sťahujú. Preto sme ráno takí stuhnutí a ledva sa zohneme ku špičkám. Prirodzene máme vtedy chuť ponaťahovať sa, rozhýbať a telo naštartovať. Rovnako je to aj s orgánmi v tele – „oddychujú“ a je dôležité ich rozhýbať. Už pár pohybov dokáže stimulovať trávenie, kardiovaskulárny systém aj činnosť mozgu.

Správne dýchanie a meditatívny stav

Všimli ste si, že väčšinu dňa je naše dýchanie plytšie a rýchlejšie? Až 90 % ľudí dýcha nesprávne, čo má za následok nedostatočné okysličenie organizmu. Nie len pri joge, ale aj pri posilňovaní, behu alebo plávaní je správne dýchanie kľúčové. Všetky tieto pohybové aktivity nás naučia dýchať zhlboka a pravidelne.

Keďže je joga pomalé cvičenie, pri ktorom sa naťahujú svaly a často je pri tom pustená aj príjemná hudba, tak sa naše telo uvoľní a rovnako aj myseľ. V podstate je to taká meditácia s pár pohybmi navyše. Ak vás čaká počas dňa veľa povinností, tak je ideálne ráno začať jogou, kedy si utriedite myšlienky, na chvíľku si oddýchnete od stresu a budete pripravení na každú úlohu a problém, ktorý vás v ten deň čaká.