3 rady ako sa starať o svoje duševné zdravie – takto budete šťastnejší!

Viacero výskumov už potvrdilo, že duševné zdravie je rovnako dôležité ako to telesné. Ak sme v psychickej nepohode, tak sa to môže prejaviť aj na zdravotných problémoch. Bojujete so svojím duševným zdravím? Máme pre vás tipy na to, ako sa oň starať a čo by ste mali pravidelne robiť.

3 rady ako sa starať o svoje duševné zdravie – takto budete šťastnejší! (Foto: unsplash.com)

Čas pre seba

Žijeme v rýchlej dobe, kedy sa neustále venujeme práci alebo ľuďom okolo seba. Skúste nachvíľu spomaliť, stíšiť sa a premýšľať. Iba keď si utriedite myšlienky v hlave, stanovíte si ciele na najbližšiu dobu a zistíte, ako sa naozaj cítite, tak viete udržať svoje psychické zdravie. Často všetky problémy a veci, ktoré nás trápia tlačíme pred sebou. Keď si nájdeme čas na premýšľanie, vyhneme sa situácií, keď sa všetko zosype. Nájdite si čas na meditáciu, dostatočný oddych, prechádzky osamote či cvičenie. A neberte to ako prokrastináciu.

Dostatok spánku a pohybu

Ďalšou oblasťou ovplyvňujúcou naše psychické zdravie je spánok a pohyb počas dňa. Čo sa týka spánku, tak dospelý človek by mal optimálne spať aspoň 7 hodín denne. Samozrejme, nie vždy je to možné, hlavne ak máte pracovné povinnosti alebo malé deti. No skúste to napríklad dobehnúť počas dňa alebo víkendov. Nesnažte sa povinnosti zo dňa dobiehať večer. Pohyb slúži ako prevencia voči telesným aj duševným ochoreniam. Preto si dajte záležať na tom, aby ste aspoň raz do dňa vykonali nejakú pohybovú aktivitu.

Vzťahy s blízkymi

Tak, keď už ste venovali čas sebe, je dôležité, aby ste ho venovali svojím blízkym. Veď čas je to najcennejšie, čo máme. Stáva sa, že nás hádky a nezhody vyčerpávajú a negatívne vplývajú aj na naše myšlienky. S priateľmi a rodinou sa preto snažte viac komunikovať, odpúšťať im, tráviť s nimi kvalitný čas bez telefónu a netrápte sa zbytočnými záležitosťami. Trápiť by ste sa nemali ani názormi ľudí, ktorí za to nestoja a žite si podľa seba.