Oplatí sa investovať do podielových fondov? Výhody a nevýhody tohto typu investovania

Základom každej úspešnej investície je výber správnych podielových fondov a určenie vhodnej stratégie. Ak sa pýtate, ako na to, jednoznačný návod neexistuje. Existujú však otázky, ktoré by ste si mali pred začiatkom investovania položiť a zároveň si na ne odpovedať.

Oplatí sa investovať do podielových fondov? Výhody a nevýhody tohto typu investovania
(zdroj: unsplash.com)

Vyberte si jeden deň a vybudujete tak návyk

V prvom rade sa musíte rozhodnúť, či chcete investovať pravidelne, alebo v priemere jedenkrát za mesiac. Pri opakovanom mesačnom vklade sa zhodnotenie priemeruje, a vy tak podstupujete nižšie riziko. Odporúčame vybrať si fondy, ktoré majú vyššiu kolísavosť, pretože tak si zabezpečíte zaujímavejší zisk na konci obdobia. Pri jednorazovom investovaní je zasa najdôležitejší aspekt načasovania a rozloženia rizika. Skúsení investori hľadajú najmä fondy, ktoré v daný okamih klesajú, alebo sa v budúcnosti očakáva ich nárast. Vy môžete rozložiť riziko aj do viacerých fondov. Zaistíte si tak stabilitu portfólia počas celého obdobia vášho investovania.

Na krátko sa investovať do fondov neoplatí

Samozrejme, je rozdiel, či chcete mesačne investovať 20, alebo 100 eur. Rovnako sa dajú peniaze vložiť aj pri jednorazovej investícii. Pri niektorých fondoch sú minimálne vklady nastavené na nižšie hodnoty, pri niektorých zasa na vyššie. Aby ste zistili, na aký fond sa chcete zamerať, pozrite si najskôr parametre vstupných vkladov. Vo všeobecnosti platí, že čím viac investujete, tým viac fondov si môžete zvoliť do portfólia a znížiť investičné riziko na minimum. Nezabudnite si vždy pozrieť aj podmienky obchodníka s cennými papiermi, ktoré určujú minimálny vklad do daného fondu. Na to, aby ste si mohli zložiť kvalitné a ziskové portfólio, si však predovšetkým musíte najprv zodpovedať, ako dlho môžete zostať bez vložených peňazí. Ak si napríklad chcete nasporiť na dôchodok a máte 45 rokov, počítajte s investičným horizontom 17 až 20 rokov. Pozor, nie všetky fondy sú však vhodné na krátke obdobie. Ak máte voľné peniaze iba na obdobie kratšie ako 3 roky, vyberte si radšej iný variant zhodnotenia, ako je napríklad termínovaný alebo sporiaci účet. Krátkodobé vklady do podielových fondov sa totiž vôbec neoplatia.

Koľko môžete zarobiť?

Dočasný pokles majú občas všetky podielové fondy. Riaďte sa vlastnou intuíciou a pocitmi – ak ste konzervatívny človek, nastavte si vaše portfólio radšej konzervatívne. Platí to aj pre tých, ktorí nemajú finančného poradcu a s investovaním iba začínajú. Ak nemáte žiadne zimomriavky pri dočasnom poklese 10 alebo aj viac percent, pokojne si zvoľte aj dynamický variant. Posledná otázka, ktorú si kladie asi každý, kto chce investovať, je koľko môžete zarobiť. Musíte si nastaviť reálny cieľ – ak to má byť 5 % ročne, je to veľmi reálne. Čím vyššie sú vaše očakávania od prvého investovania do podielových fondov, tým musíte byť racionálnejší. Naučte sa, ako funguje trh, jeho špecifiká a možnosti a postupne útočte na vyššie méty – alebo si jednoducho nechajte poradiť od skúseného poradcu, ktorý vám vysvetlí, ako trhy fungujú, čo môžete očakávať a čo robiť, keď investícia dočasne poklesne. Jedným zo spôsobov, ako investovať je aj Finax. Pozrite si Finax recenzie alebo výhody Finaxu podľa portálu NákupnáPoradňa.sk.