Viete, čo je to spánková prokrastinácia? Možno ňou trpíte aj vy

Aj vy by ste niekedy potrebovali, aby mal deň aspoň 48 hodín? Pracovný stres, rodina, rôzne povinnosti – to všetko nás vyčerpáva a zaberá nám čas. Možno aj preto sa potom namiesto spánku venujeme veciam, ktoré sme počas dňa nestihli. Pozor – môže ísť aj o vážnu diagnózu!

Viete, čo je to spánková prokrastinácia? Možno ňou trpíte aj vy
(zdroj: unsplash.com)

Ponocovanie nie je nebezpečné

Pojem spánková prokrastinácia sa začal používať v roku 2014 v Číne a následne sa rozšíril do celého sveta po prepuknutí pandémie Covidu. Ide o to, že ľudia, ktorí nemajú veľkú kontrolu nad svojím denným životom, odmietajú ísť spať skôr, aby získali aspoň určitý pocit slobody. Je však rozdiel medzi ponocovaním a spánkovou prokrastináciou. Prokrastináciou môžu trpieť napríklad rodičia malých detí, ktorí majú jediný čas pre seba až po uložení detí do postele v neskorých večerných hodinách. Mnohí dokonca večerný čas venujú svojim koníčkom alebo iným aktivitám.

Nespíte? Ochoriete

Ak si odkladáte čas na spánok, keď už ste v posteli, napríklad kvôli sledovaniu videí alebo noviniek na sociálnych sieťach, môžete sa vystaviť riziku spánkovej deprivácie. To je stav, keď sa dostatočne nevyspíte (dospelí potrebujú 7-9 hodín spánku), a tento nedostatok sa môže podpísať vo všetkých oblastiach vášho života. Okrem pocitu únavy sa tak u vás môže dostaviť nižšia pozornosť a pomalšie myslenie, problémy s pamäťou, stres a úzkosť alebo podráždenosť. Môže to však viesť aj k závažnejším zdravotným problémom ako napríklad ochorenia srdca, cukrovka, obezita, slabší imunitný systém, rôzne bolesti, problémy s hormónmi alebo duševné ochorenia.

Nenoste si prácu domov

Prokrastinácie sa dopúšťajú predovšetkým tí, ktorí majú stresujúce zamestnanie. Začína to vždy v malom – ostanete hore o 10-15 minút viac, než bežne, pretože si chcete prečítať denné správy na mobile. Postupne sa to natiahne na hodinu alebo dve. A časom ostanete hore do skorých ranných hodín, pričom sa budete venovať len nepodstatným veciam. Ako sa tohto zlého návyku zbaviť? Snažte sa vtesnať do svojho dňa aj chvíle oddychu – stačí aj pár minút, počas ktorých budete relaxovať a vypnete. Pred spaním vždy dodržiavajte relaxačný režim, čo znamená, že by ste sa mali uvoľniť. Doprajte si relaxačný kúpeľ alebo aromaterapiu. A v prvom rade oddeľujte domáci a pracovný život. Keď si nebudete prácu nosiť aj domov, ostane vám doma čas na vaše voľnočasové aktivity.