Myslíte, že semiš sa nedá vyčistiť? Omyl!

Semiš je veľmi obľúbeným a na pohľad pekným materiálom, no určite poznáte tú dilemu, keď sa rozhodujete, či si v jeseni kúpiť semišové topánky alebo nie. Je totiž náchylný na zachytávanie nečistôt a prachu, ktoré ovplyvňujú aj jeho vzhľad a čistenie nie je také jednoduché, ako pri iných materiáloch.

Myslíte, že semiš sa nedá vyčistiť? Omyl!
(zdroj: unsplash.com)

Jednoducho špinu vygumujte

Semiš sa nevyužíva len na výrobu oblečenia alebo topánok, ale aj nábytku, ako napríklad kreslo, taburetka, pohovka a iné. Je to tak preto, lebo semiš je mäkký a v podstate je to kvalitnejší druh kože, ktorá je príjemná aj na dotyk. Ako veci z tohto materiálu ale čistiť? Na odolné škvrny použite obyčajnú gumu na gumovanie, ktorú používajú žiaci či študenti. Krúživými pohybmi škvrnu jemne odstráňte. Podľa odborníkov by guma mala pomôcť odstrániť škvrnu z vlákien. Po odstránení škvrny topánky očistíte jemnou kefkou (kefkou na semiš), a to v smere vlákien. Pri topánkach ešte nezabudnite po tomto ošetrení aj na ochranný sprej, predídete ich zašpineniu v budúcnosti.

Nedrhnúť, iba jemne šúchať

V prípade semišovej bundy je postup trochu iný. Ak ste si ju niečím oliali alebo ste si na nej všimli fľak, nikdy ho nešúchajte. V prvom rade škvrnu jemne utrite mäkkou handričkou. Handričku prikladajte na bundu a snažte sa pohltiť čo najviac tekutiny. V prípade, že je škvrna odolná a len jej jemné utretie nefunguje, tak siahnite po niečom silnejšom a účinnejšom. Mnohí odporúčajú na odstránenie škvŕn na semišovej bunde biely ocot. Zmiešajte biely ocot s vodou v pomere 1:1. Vytvoreným roztokom škvrnu potrite čistou a mäkkou handričkou. Dôležité je škvrnu jemne navlhčiť a nie namočiť. Nechajte roztok chvíľu pôsobiť a následne vyčistíte – pozor, žiadne drsné šúchanie.

S prípravkami na semiš opatrne

A čo robiť so zašpineným semišovým nábytkom? V prvom rade semišový nábytok poriadne povysávajte, aby ste sa zbavili všetkých nečistôt – hlavne prachu a prípadných omrviniek. V prípade, že si na pohovke či inom nábytku všimnete menšie škvrny, pokúste sa ich vyčistiť jemnou kefkou určenou na semišový povrch. Ak kefka nebude účinná, vyskúšať môžete podobný trik, ako pri topánkach. Avšak s tým rozdielom, že sa odporúča siahnuť priamo po gume na semiš. Tou škvrnu jemne vyčistite a následne vysajte vysávačom. Ak guma nie je účinná, tak existujú aj špeciálne prípravky na semišový nábytok. Najprv ich však vyskúšajte na neviditeľnom mieste, ak by náhodou došlo k poškodeniu. Po vyčistení vždy nechajte pohovku alebo akýkoľvek iný kus nábytku vyschnúť.