Máte radi audioknihy? Vaše zdravie vám poďakuje!

Audioknihy sa v poslednej dobe tešia veľkej obľube. Či už je to preto, že žijeme uponáhľanejším spôsobom života a na čítanie klasických kníh nemáme čas, alebo jednoducho preto, že sme pohodlní, v oboch prípadoch platí, že počúvanie audiokníh má pre nás rovnako pozitívne účinky, ako čítanie.

Máte radi audioknihy? Vaše zdravie vám poďakuje!
(zdroj: unsplash.com)

Bojovník proti stresu

Naším najväčším nepriateľom je v súčasnosti stres. Útočí a vplýva na nás úplne všade. Audiokniha vám môže v boji so stresom výrazne pomôcť, pretože v prvom rade poskytuje úľavu od stresujúcich myšlienok. Každá dobrá kniha pomáha prísť na iné myšlienky a prenáša do iného sveta, ktorý je často pozitívnejší, ako ten, v ktorom práve žijeme. Odborníci sa zhodujú, že už 6 minút čítania znižuje hladinu stresu o viac, ako dve tretiny. Rovnako pozitívne účinky majú aj audioknihy, pretože aj „čítanie ušami“ je čítanie a má rovnaký vplyv na náš mozog. Čítanie je zároveň odklonením sa od každodenných stresorov, a tak znížuje aj úzkosť a podporuje relaxáciu vedúcu k zlepšeniu duševnej pohody.

Čím ste starší, tým viac čítajte

A to nie je všetko – čítanie akýmkoľvek spôsobom a akéhokoľvek materiálu (v papierovej aj audio podobe) pomáha zlepšovať naše kognitívne funkcie. Takže s pribúdajúcim vekom je to ten najlepší spôsob, ako zapojiť mozog do činnosti. Počúvanie audiokníh zapája mozog veľmi podobným spôsobom, ako čítanie klasických papierových kníh a stimuluje predovšetkým pozornosť, pamäť a porozumenie. Audioknihy teda môžu pomôcť udržať bystrú myseľ, znížiť riziko zhoršenia kognitívnych funkcií a zároveň ponúkajú pohodlný spôsob učenia sa a získavania nových zručností. To umožňuje aj neustály kognitívny rast a rozvoj. Ak napríklad počúvate obsah súvisiaci s vašou prácou, štúdiom alebo záľubami, môže to byť dobrý spôsob, ako si upevniť a zlepšiť svoje znalosti.

Nemôžete večer zaspať?

Ak však chcete počúvať audioknihy, musíte počúvať aktívne. A práve takéto počúvanie a zvýšená koncentrácia môžu prospieť duševnému zdraviu. Čo však aktívne počúvane podporuje najviac, to je sústredenie a pozornosť. Možno by ste nepovedali, že počúvanie audiokníh tiež znižuje pocit osamelosti. Je to preto, že audioknihy vedia byť aj skvelými spoločníkmi na dlhé chvíle. Poskytnú vám útechu a upokojenie prostredníctvom hlasov a príbehov. Váš pocit spojenia s rozprávačom a postavami vám skutočne môže zmierniť pocit osamelosti. Ak trpíte pocitmi úzkosti a máte tendenciu izolovať sa od okolitého sveta, sú teda audioknihy určené práve vám. Na záver ešte jedno z najväčších pozitív: audioknihy vám môžu zlepšiť spánok. Ak s ním máte problémy, jednoducho si zapnite audioknihu a chlácholivý hlas vás môže upokojiť tak, že budete mať menší problém zaspať. Nie je to totiž jasná obrazovka telefónu alebo televízie, ktorá spánok narušuje.